04 Eki

Responsive Web Tasarımı Nedir?

Responsive web tasarımı, duyarlı, uyumlu web tasarımı anlamına da gelmektedir. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bu web tasarım şekli ilk olarak 2010 yılında ortaya çıktı ve son bir kaç yıldır dünyada ve ülkemizde popüler oldu.

Responsive tasarım, web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan girildiğinde site içindeki resim, yazı gibi elementlerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur. Genellikle desktop, tablet ve mobil versiyon olarak 3 kademeli şekilde tasarlanır.

Bilindiği gibi web sitelerine mobil cihazlardan girildiğinde ziyaretçiler siteyi görüntülemekte ve gezmekte güçlük yaşarlar. Eğer girdikleri site responsive yada mobil site değilse, okumak istedikleri alanı ancak zoom yaparak, kısıtlı bir alanı görüntüleyebilirler ve kulanım zorluğu çekerler. Site menülerini gezmekte oldukça zordur ve menüler mobil uyumlu olmadığı için genellikle gitmek istedikleri linki bulamayabilirler.

Responsive sitelere mobil cihazlardan girildiğinde menüler şekil değiştirip genellikle üstten açılacak şekilde kullanımı kolay bir versiyona dönüşür. Fontlar ve imajlar alt alta gelerek ekranda zoom yapmadan kolayca okunacak şekilde sıralanır. Hatta mobil versiyonda önem derecesi düşük elementler gizlenir, sadece ziyaretçiye sayfayla ilgili en yalın halde bilgi gösterilir.

Arama motorları da responsive siteleri ciddi şekilde destekliyor. Bir sayfanın arama motorlarında hem kendi alan adı hem de “mobil.alanadi.com” gibi farklı subdomain altında bir mobil versiyonunun yerine tek url ile sayfanın responsive yapılması daha uygun ve pratik olmaktadır. Mobilden yapılan aramalarda genellikle arama motorları sayfanın mobil uyumluluğuna dikkat etmeksizin sonuçları sıralamaktadır.

Responsive web sitelerinde mobil görünümü ile masaüstü görünümü farklılaştırılabilmektedir. Mobilde kullanıcaya dilediğiniz menüyü gösterime açabilir, dilediğiniz menüyü gizleyebilirsiniz.

Mobilden web site ziyaretleri dünyada hızla yükselişte olduğundan responsive özellikli web sitelerinde ciddi bir artış öngörülmektedir. Facebook ve Twiter gibi uygulamalar dahi birer gelişmiş web uygulamasıdır.

Share this