09 Eki

Kamu İnternet Sitelerinde Kullanılabilirlik Standartı

T.C. Kalkınma Bakanlığı ve TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (YTE) tarafından hayata geçirilen Kamu İnternet Siteleri Rehberi (KAMİS) Projesi, kamu internet sitelerinin kullanılabilirlik ve erişilebilirlik standartlarına uygun hale getirilmesini hedeflemektedir. Proje ile birlikte, kamu hizmeti sunan kurumların daha kullanılabilir ve erişilebilir internet sitelerine sahip olmaları için farkındalıklarının artırılması öngörülmektedir.

Kamu İnternet Siteleri Rehberi Projesi T.C. Kalkınma Bakanlığı ve TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (YTE) tarafından yürütülmektedir.

Proje kapsamında TÜBİTAK BİLGEM YTE tarafından Kamu İnternet Siteleri Rehberi ve Kamu İnternet Siteleri Rehberi Bilgilendirme Portali hazırlanmaktadır.

Proje kapsamında TÜBİTAK BİLGEM YTE tarafından hazırlanan Kamu İnternet Siteleri Rehberi, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından ulusal bir standart/kriter haline getirilmektedir.

Hazırlanan kriterin, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnsan Bilgisayar Etkileşimi (İBE) Laboratuvarı tarafından gerçekleştirilen ISO 9241-151 ve ISO/IEC 40500 sertifikalandırma sürecinde uygulanması planlanmaktadır.

Detaylı bilgi http://kamis.gov.tr/ adresinde. Standartlar alışkanlıkları arttırdığından ve kullanıcı deneyimini sabitlediğinden bu standartları da göz ardı etmemek gerekir. Bu tip web standartını birçok ülke kendi içinde oluşturmaktadır.

Share this
08 Eki

Ücretsiz Web Sitesi & Bedava Hosting

Ücretsiz Web Sitesi ya da bedava hosting başlıklarını/tekliflerini görürseniz, bir kez değil 10 kez düşünmelisiniz. Lütfen çok dikkatli olun. Ücretsiz ya da bedava ifadeleriyle pazarlanan hizmetlerde ya gizli ödemeler karşınıza çıkar ya da bilgi hırsızlığı ile karşı karşıya kalırsınız.

Bu tarz sitelerde sizin gece gündüz uğraşarak içini doldurduğunuz ve müşterilerinizle paylaştığınız içeriğiniz bir anda yok olabilir. E-posta hesaplarınız güvende olmayabilir.

Bir diğer olumsuz durum ise yine sizin büyük emekle oluşturduğunuz web sitesi üzerinde isteğiniz dışında, sağında solunda reklamlar yayınlanmasıdır. Siz web hostingin sahibi değil kiracısı pozisyonunda olursunuz ve istem dışı reklamlar ile hizmet aldığınız şirkete kazanç imkanı verirsiniz. Bu bol reklamlı format sitenizin kalitesini ve reytingini düşürecektir.

Maalesef bu tarz girişimler sektörü baltalamakta ve müşteri memnuniyetsizliği yaratmaktadır. Bu çalışma yöntemi müşteriyi aldatmaktır. Ücretsiz hizmet veriyorum deyip, müşterinin cebine elini gizlice sokmaktır.

Biz bu konuda olabildiğince şeffaf davranmaya çalışıyoruz.

Web sitesinde temel olarak sunucu ve kullanılan yazılımda varsa lisanslama ücretleri olduğu unutulmamalıdır.

Share this
04 Eki

Responsive Web Tasarımı Nedir?

Responsive web tasarımı, duyarlı, uyumlu web tasarımı anlamına da gelmektedir. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bu web tasarım şekli ilk olarak 2010 yılında ortaya çıktı ve son bir kaç yıldır dünyada ve ülkemizde popüler oldu.

Responsive tasarım, web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan girildiğinde site içindeki resim, yazı gibi elementlerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur. Genellikle desktop, tablet ve mobil versiyon olarak 3 kademeli şekilde tasarlanır.

Bilindiği gibi web sitelerine mobil cihazlardan girildiğinde ziyaretçiler siteyi görüntülemekte ve gezmekte güçlük yaşarlar. Eğer girdikleri site responsive yada mobil site değilse, okumak istedikleri alanı ancak zoom yaparak, kısıtlı bir alanı görüntüleyebilirler ve kulanım zorluğu çekerler. Site menülerini gezmekte oldukça zordur ve menüler mobil uyumlu olmadığı için genellikle gitmek istedikleri linki bulamayabilirler.

devamını oku

Share this
04 Eki

Google arama sonuçlarında mobil uyumlu sitelere öncelik veriyor!

Google, resmi blogundan yayınladığı duyuruyla arama algoritmasını değiştirdiğini ve mobil uyumlu web sitelerinin daha üst sıralarda çıkmasını sağlayacak şekilde yeniden yapılandırıldığını duyurdu. Bu sisteme 21.04.2015 itibariyle geçildi. Bununla birlikte mobil uygulamaların içindeki sayfalar da bundan böyle arama sonuçlarında listelenmeye başlayacak.Yani mobil uygulama ve responsive tasarımlı web siteleri arasında bir fark kalmıyor.

Şirketin yaptığı bu değişiklikle birlikte mobil arama sonuçları tüm dünyada değişecek. Burada çok önemli olan nokta, mobile yüzde 100 uyumlu web sitelerinin arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkacak ve bir sitenin tamamen mobil uyumlu olmasının arama sonuçlarındaki sıralamasını ve puanını direkt olarak etkileyecek olması. Daha öncesinde şirket modern akıllı telefonlarla uyumlu web sitelerini mobil arama sonuçlarında dikkate alıyordu ve kullanıcılara gösteriyordu. Yapılacak bu algoritma değişikliği ile direkt olarak mobil uyumlu ve kullanıcı dostu olarak tasarlanmış siteler arama sonuçlarından olumlu yönde etkilenecekler ve daha üst sıralarda listelenecekler. Web sitenizin Google kuralları çerçevesinde ne kadar uyumlu olduğunu test edebilir ve mobil kullanılabilirlik raporuyla daha da iyileştirebilirsiniz.

İnternet kullanımında mobil cihaz (Telefon, tablet, tv vb.) kullanımının masaüstü bilgisayar kullanımına yaklaştığını düşünürsek eğer çağa ayak uydurma adına alt yapılarımızı da buna uydurmamız büyük önem kazanmaktadır.

Share this

© 2002 Soft Tasarım İnternet ve Danışmanlık Hizmetleri - İstanbul . All rights reserved.