11 Eki

İnternette Microdata Biçimlendirme ve Yapılandırılmış Veri Kullanımı

İnternette Microdata Biçimlendirme ve Yapılandırılmış Veri Kullanımı (Structured Data)

2014 yılı itibariyle toplam sayısı 1 milyarı geçen internet sitelerini kalite, içerik ve özgünlük olarak incelediğimizde bu 1 milyar sitenin büyük bir yüzdesi bizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Aktif olmayan siteleri dahi listeden çıkartsak bile yine de büyük bir oranda web sitesi işe yaramaz durumda.

Siteler arasında bilgi transferi yapılarak ve herkesin aynı veriyle kendine yeni bir site oluşturmaya çalışması hem bilgi kirliliğine neden olmaktadır hem de emek hırsızlığı ortaya çıkmaktadır.

Emek hırsızlığı konusunda dertli olan Alphabet Inc. firması Youtube, ses ve görüntü konusunda teliflere büyük önem vermektedir. Telif bulunan bir kaydı hiç kimsenin gelir amaçlı kullanmasına izin vermemektedir. Bu durumu çok kısa sürede tespit edip gerekli uyarıları yapmaktadır.

Elbetteki internete yön veren firmalar (Özellikle Schema.Org, Google, Bing, Yandex vb.) bu durumun farkında ve özgün içeriklerin peşindeler. Özgün içerik sahibine önem verip, bu içeriğin sahibini ön planda tutmaya çalışmaktalar.

Aynı zamanda bizim okuyunca anladığımız bir sayfayı kendilerinin de cache lediğinde aynı şeyi anlamaya çalışmaktalar.

Google, son dönemlerde web sitelerinde içerik ve altyapı odaklı kritik kararlar almış durumdadır. Bunlardan biri web sitelerinden artık mobil cihaz uyumu beklemektedir. Web sitesi mobil cihaz uyumlu (Responsive) değil ise maalesef bu içerik arka sıralara itilmektedir. Bu sitelerinde indekslenmesi zaman almaktadır.

Google’ın da sponsor olduğu bir diğer yapısal değişiklik ise, artık web sitelerinde içeriğin daha iyi yorumlanabilmesi adına bir standart getirildi. Bunlara zengin parçacıklar (Rich Snippets) deniyor. Web sitesinde yer alan verinin yeri /türü/tipi artık işaretlemeyi bekliyor. Bu veri her türlü veri olabilir, parçaların analizini ve açıklamasını senin yapman gerekiyor. Sitedeki yazar, içerik yayınlanma zamanı, oylama ve fiyat bilgileri, resmin yeri gibi her türlü detay işaretleniyor ve bu işaretler google a bildiriliyor. Anlaşılacağı üzere klasik site map lerini artık hücresel olarak yapmamızı bekliyorlar.

Bu çalışmayla birlikte siteniz istediğiniz kod ile yazılırsa yazılsın, istediğiniz tasarımda olsun artık google (ya da diğer arama motorları) bu işaretlerden sizin ne paylaştığınızı çok daha iyi biliyor. Tabii ki, içeriğiniz özgün ve web siteniz google ile aynı dili konuşuyorsa diğer sitelerden bir adım önde oluyorsunuz. İnternette ön planda olmak özellikle ticaretle uğraşanlar için büyük önem arz etmektedir.

Kalite ve özgünlük adına gelecek standartlar aktif web site sayısını ya azaltacaktır ya da onları kaliteli site olmaya zorlayacaktır. Bu tarz standartların önümüzdeki yıllarda daha katı olacağını düşünüyorum.

Share this
04 Eki

Türkiye’de Mobil Alışkanlıklar

Türkiye İnternete Hangi Cihazlardan Giriyor?

Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının internete girerken kullandıkları cihazlar sorulduğunda ilk sırada %90 oran ile kişisel bilgisayarların geldiği görülüyor. Ardından ise kişisel bilgisayarlara yakın bir kullanım oranına sahip (%82) mobil telefonlar geliyor. İnternete girmede kullanılan mobil telefonların yaklaşık yarısı kadar bir orana sahip olduğu gözüken tabletler (%44) en çok kullanılan ilk üç cihaz arasında yerini almış durumda.

İnternete Girmede En Çok Kullanılan Cihazların Evrimi

Güncel tablo bu şekildeyken, en çok kullanılan bu 3 cihazın yıllara göre evrimine bakıldığında mobil telefon ve tabletin yükselen bir trende sahip olduğu görülüyor. 2013 yılının Q1’inden başlayan grafikte günümüze kadar gelen süreçte internete girmede mobil telefon kullanım oranının yaklaşık olarak %50 oranında artış gösterdiği, tablet kullanımının ise iki katına ulaştığı öne çıkıyor. Buna karşılık kişisel bilgisayar kullanımı küçük düşüşler yaşayarak azalan bir trend sergiliyor.

devamını oku

Share this
03 Eki

Windows 10’a Hazır mısınız?

Microsoft Windows 10 ile birlikte gelen Microsoft Edge internet tarayıcısı büyük beğeni kazandı. Edge ile birlikte Microsoft İnternet Explorer serisine de son vermiş oldu. Tarayıcı uyumluluğu sağlanmamış web sitelerinde Microsoft Edge internet tarayıcısı kullanımlarında sorunlar yaşanmaktadır. Website tarayıcı uyumluluğunu sağlamayı unutmayın!

Share this

© 2002 Soft Tasarım İnternet ve Danışmanlık Hizmetleri - İstanbul . All rights reserved.