11 Eki

İnternette Microdata Biçimlendirme ve Yapılandırılmış Veri Kullanımı

İnternette Microdata Biçimlendirme ve Yapılandırılmış Veri Kullanımı (Structured Data)

2014 yılı itibariyle toplam sayısı 1 milyarı geçen internet sitelerini kalite, içerik ve özgünlük olarak incelediğimizde bu 1 milyar sitenin büyük bir yüzdesi bizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Aktif olmayan siteleri dahi listeden çıkartsak bile yine de büyük bir oranda web sitesi işe yaramaz durumda.

Siteler arasında bilgi transferi yapılarak ve herkesin aynı veriyle kendine yeni bir site oluşturmaya çalışması hem bilgi kirliliğine neden olmaktadır hem de emek hırsızlığı ortaya çıkmaktadır.

Emek hırsızlığı konusunda dertli olan Alphabet Inc. firması Youtube, ses ve görüntü konusunda teliflere büyük önem vermektedir. Telif bulunan bir kaydı hiç kimsenin gelir amaçlı kullanmasına izin vermemektedir. Bu durumu çok kısa sürede tespit edip gerekli uyarıları yapmaktadır.

Elbetteki internete yön veren firmalar (Özellikle Schema.Org, Google, Bing, Yandex vb.) bu durumun farkında ve özgün içeriklerin peşindeler. Özgün içerik sahibine önem verip, bu içeriğin sahibini ön planda tutmaya çalışmaktalar.

Aynı zamanda bizim okuyunca anladığımız bir sayfayı kendilerinin de cache lediğinde aynı şeyi anlamaya çalışmaktalar.

Google, son dönemlerde web sitelerinde içerik ve altyapı odaklı kritik kararlar almış durumdadır. Bunlardan biri web sitelerinden artık mobil cihaz uyumu beklemektedir. Web sitesi mobil cihaz uyumlu (Responsive) değil ise maalesef bu içerik arka sıralara itilmektedir. Bu sitelerinde indekslenmesi zaman almaktadır.

Google’ın da sponsor olduğu bir diğer yapısal değişiklik ise, artık web sitelerinde içeriğin daha iyi yorumlanabilmesi adına bir standart getirildi. Bunlara zengin parçacıklar (Rich Snippets) deniyor. Web sitesinde yer alan verinin yeri /türü/tipi artık işaretlemeyi bekliyor. Bu veri her türlü veri olabilir, parçaların analizini ve açıklamasını senin yapman gerekiyor. Sitedeki yazar, içerik yayınlanma zamanı, oylama ve fiyat bilgileri, resmin yeri gibi her türlü detay işaretleniyor ve bu işaretler google a bildiriliyor. Anlaşılacağı üzere klasik site map lerini artık hücresel olarak yapmamızı bekliyorlar.

Bu çalışmayla birlikte siteniz istediğiniz kod ile yazılırsa yazılsın, istediğiniz tasarımda olsun artık google (ya da diğer arama motorları) bu işaretlerden sizin ne paylaştığınızı çok daha iyi biliyor. Tabii ki, içeriğiniz özgün ve web siteniz google ile aynı dili konuşuyorsa diğer sitelerden bir adım önde oluyorsunuz. İnternette ön planda olmak özellikle ticaretle uğraşanlar için büyük önem arz etmektedir.

Kalite ve özgünlük adına gelecek standartlar aktif web site sayısını ya azaltacaktır ya da onları kaliteli site olmaya zorlayacaktır. Bu tarz standartların önümüzdeki yıllarda daha katı olacağını düşünüyorum.

Share this
09 Eki

Kamu İnternet Sitelerinde Kullanılabilirlik Standartı

T.C. Kalkınma Bakanlığı ve TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (YTE) tarafından hayata geçirilen Kamu İnternet Siteleri Rehberi (KAMİS) Projesi, kamu internet sitelerinin kullanılabilirlik ve erişilebilirlik standartlarına uygun hale getirilmesini hedeflemektedir. Proje ile birlikte, kamu hizmeti sunan kurumların daha kullanılabilir ve erişilebilir internet sitelerine sahip olmaları için farkındalıklarının artırılması öngörülmektedir.

Kamu İnternet Siteleri Rehberi Projesi T.C. Kalkınma Bakanlığı ve TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (YTE) tarafından yürütülmektedir.

Proje kapsamında TÜBİTAK BİLGEM YTE tarafından Kamu İnternet Siteleri Rehberi ve Kamu İnternet Siteleri Rehberi Bilgilendirme Portali hazırlanmaktadır.

Proje kapsamında TÜBİTAK BİLGEM YTE tarafından hazırlanan Kamu İnternet Siteleri Rehberi, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından ulusal bir standart/kriter haline getirilmektedir.

Hazırlanan kriterin, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnsan Bilgisayar Etkileşimi (İBE) Laboratuvarı tarafından gerçekleştirilen ISO 9241-151 ve ISO/IEC 40500 sertifikalandırma sürecinde uygulanması planlanmaktadır.

Detaylı bilgi http://kamis.gov.tr/ adresinde. Standartlar alışkanlıkları arttırdığından ve kullanıcı deneyimini sabitlediğinden bu standartları da göz ardı etmemek gerekir. Bu tip web standartını birçok ülke kendi içinde oluşturmaktadır.

Share this
08 Eki

Avon & Oriflame & Amway Doğrudan Pazarlama

Türkiye’de en büyük doğrudan pazarlama ticaret hacmine sahip 4 marka Avon, Tupperware, Oriflame ve Amway ‘dir. Avon, Oriflame ve Amway Doğrudan Satış Derneği’nin (http://www.dsd.org.tr) kurucularıdır. Bu markaların satışlarını birebir satış temsilcileri yürütmekte olup, müşteriler hem tüketici hem de pazarlayıcı pozisyonunda yer almaktadır.

Satış yöntemi ve üyelik sistemleri ekip çalışmasını gerektirmektedir. Bu aşamada ürün tanıtımı, katalog gösterimi ve katalogların üyelerle/müşterilerle paylaşımı, üye kaydı alınması, ekiplerin büyütülmesi ve ürün satışı gibi sürekli online ve aktif yürütülmesi gereken bu çalışmada web site kullanımının büyük önemi olduğunu düşünmekteyiz.

Ürün tanıtımında ve üye kabulünde internette ön sıralarda yer alındığında bu pazarlama yönteminde kar oranlarının yükseldiği görülmektedir.

Kendiniz ya da ekibiniz için almış olduğunuz bir alan adına ait aynı zamanda e-posta adresleri de olmaktadır. Bedava e-posta servisleri (gmail, hotmail, yahoo vs) yerine kurumsal e-posta adreslerinin kullanılması imaj anlamında size değer katacaktır.

Doğrudan pazarlama sistemlerinde çalışmaya ve amaca uygun formatta bir web sitesi, satış ekibine ait e-posta hesapları ve düzenli olarak internette reklam yapılmasını önermekteyiz.

Share this
08 Eki

Ücretsiz Web Sitesi & Bedava Hosting

Ücretsiz Web Sitesi ya da bedava hosting başlıklarını/tekliflerini görürseniz, bir kez değil 10 kez düşünmelisiniz. Lütfen çok dikkatli olun. Ücretsiz ya da bedava ifadeleriyle pazarlanan hizmetlerde ya gizli ödemeler karşınıza çıkar ya da bilgi hırsızlığı ile karşı karşıya kalırsınız.

Bu tarz sitelerde sizin gece gündüz uğraşarak içini doldurduğunuz ve müşterilerinizle paylaştığınız içeriğiniz bir anda yok olabilir. E-posta hesaplarınız güvende olmayabilir.

Bir diğer olumsuz durum ise yine sizin büyük emekle oluşturduğunuz web sitesi üzerinde isteğiniz dışında, sağında solunda reklamlar yayınlanmasıdır. Siz web hostingin sahibi değil kiracısı pozisyonunda olursunuz ve istem dışı reklamlar ile hizmet aldığınız şirkete kazanç imkanı verirsiniz. Bu bol reklamlı format sitenizin kalitesini ve reytingini düşürecektir.

Maalesef bu tarz girişimler sektörü baltalamakta ve müşteri memnuniyetsizliği yaratmaktadır. Bu çalışma yöntemi müşteriyi aldatmaktır. Ücretsiz hizmet veriyorum deyip, müşterinin cebine elini gizlice sokmaktır.

Biz bu konuda olabildiğince şeffaf davranmaya çalışıyoruz.

Web sitesinde temel olarak sunucu ve kullanılan yazılımda varsa lisanslama ücretleri olduğu unutulmamalıdır.

Share this
04 Eki

Türkiye’de Mobil Alışkanlıklar

Türkiye İnternete Hangi Cihazlardan Giriyor?

Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının internete girerken kullandıkları cihazlar sorulduğunda ilk sırada %90 oran ile kişisel bilgisayarların geldiği görülüyor. Ardından ise kişisel bilgisayarlara yakın bir kullanım oranına sahip (%82) mobil telefonlar geliyor. İnternete girmede kullanılan mobil telefonların yaklaşık yarısı kadar bir orana sahip olduğu gözüken tabletler (%44) en çok kullanılan ilk üç cihaz arasında yerini almış durumda.

İnternete Girmede En Çok Kullanılan Cihazların Evrimi

Güncel tablo bu şekildeyken, en çok kullanılan bu 3 cihazın yıllara göre evrimine bakıldığında mobil telefon ve tabletin yükselen bir trende sahip olduğu görülüyor. 2013 yılının Q1’inden başlayan grafikte günümüze kadar gelen süreçte internete girmede mobil telefon kullanım oranının yaklaşık olarak %50 oranında artış gösterdiği, tablet kullanımının ise iki katına ulaştığı öne çıkıyor. Buna karşılık kişisel bilgisayar kullanımı küçük düşüşler yaşayarak azalan bir trend sergiliyor.

devamını oku

Share this
04 Eki

Türkiye Ödeme Yöntemi TROY Tanıtıldı

BKM bir süredir çalışmaları devam eden ulusal ödeme sistemi TROY’u resmi olarak tanıttı. BKM CEO’su Soner Canko, sektör içerisindeki 25 yıllık bilgi birikimleri ve teknolojileri ile yeni bir dönemin kapılarını “TROY” ile açacaklarını belirtti.

“Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” markası olacak TROY’un ismi ise: Türkiye: TR, Ödeme: O, Yöntemi: Y , harflerinden oluşan kısaltmayla oluşturulmuş. Türkiye ve kartlı ödeme sistemleri için bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Canko, Türkiye bankacılık sektörünün ulaştığı düzey, sahip oldukları bilgi birikimi ve teknoloji gücüyle oluşan alt yapıyla Türkiye’nin kendi ödeme yöntemini hayata geçirdiğini aktardı.

Türkiye’deki bankalar da, BKM çatısı altında güçlerini birleştirerek Türkiye’nin ilk ve tek ulusal ödeme yöntemi olacak TROY için üç yıldır devam eden çalışmalara dahil olmuşlar. Çeşitli ülkelerde de, yerel düzeyde pek çok alternatif ödeme yönteminin mevcut olduğunu aktaran Soner Canko, Türkiye’de yerel düzeyde özelleşen taleplere cevap verecek, farklı bir alternatif ihtiyacının giderek artmasıyla TROY’un temellerini attıklarını ve ödeme yönteminin 1 Nisan 2016 yılında kullanıma açılacağını duyurdu.

devamını oku

Share this
04 Eki

Responsive Web Tasarımı Nedir?

Responsive web tasarımı, duyarlı, uyumlu web tasarımı anlamına da gelmektedir. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bu web tasarım şekli ilk olarak 2010 yılında ortaya çıktı ve son bir kaç yıldır dünyada ve ülkemizde popüler oldu.

Responsive tasarım, web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan girildiğinde site içindeki resim, yazı gibi elementlerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur. Genellikle desktop, tablet ve mobil versiyon olarak 3 kademeli şekilde tasarlanır.

Bilindiği gibi web sitelerine mobil cihazlardan girildiğinde ziyaretçiler siteyi görüntülemekte ve gezmekte güçlük yaşarlar. Eğer girdikleri site responsive yada mobil site değilse, okumak istedikleri alanı ancak zoom yaparak, kısıtlı bir alanı görüntüleyebilirler ve kulanım zorluğu çekerler. Site menülerini gezmekte oldukça zordur ve menüler mobil uyumlu olmadığı için genellikle gitmek istedikleri linki bulamayabilirler.

devamını oku

Share this
04 Eki

Google arama sonuçlarında mobil uyumlu sitelere öncelik veriyor!

Google, resmi blogundan yayınladığı duyuruyla arama algoritmasını değiştirdiğini ve mobil uyumlu web sitelerinin daha üst sıralarda çıkmasını sağlayacak şekilde yeniden yapılandırıldığını duyurdu. Bu sisteme 21.04.2015 itibariyle geçildi. Bununla birlikte mobil uygulamaların içindeki sayfalar da bundan böyle arama sonuçlarında listelenmeye başlayacak.Yani mobil uygulama ve responsive tasarımlı web siteleri arasında bir fark kalmıyor.

Şirketin yaptığı bu değişiklikle birlikte mobil arama sonuçları tüm dünyada değişecek. Burada çok önemli olan nokta, mobile yüzde 100 uyumlu web sitelerinin arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkacak ve bir sitenin tamamen mobil uyumlu olmasının arama sonuçlarındaki sıralamasını ve puanını direkt olarak etkileyecek olması. Daha öncesinde şirket modern akıllı telefonlarla uyumlu web sitelerini mobil arama sonuçlarında dikkate alıyordu ve kullanıcılara gösteriyordu. Yapılacak bu algoritma değişikliği ile direkt olarak mobil uyumlu ve kullanıcı dostu olarak tasarlanmış siteler arama sonuçlarından olumlu yönde etkilenecekler ve daha üst sıralarda listelenecekler. Web sitenizin Google kuralları çerçevesinde ne kadar uyumlu olduğunu test edebilir ve mobil kullanılabilirlik raporuyla daha da iyileştirebilirsiniz.

İnternet kullanımında mobil cihaz (Telefon, tablet, tv vb.) kullanımının masaüstü bilgisayar kullanımına yaklaştığını düşünürsek eğer çağa ayak uydurma adına alt yapılarımızı da buna uydurmamız büyük önem kazanmaktadır.

Share this
03 Eki

Windows 10’a Hazır mısınız?

Microsoft Windows 10 ile birlikte gelen Microsoft Edge internet tarayıcısı büyük beğeni kazandı. Edge ile birlikte Microsoft İnternet Explorer serisine de son vermiş oldu. Tarayıcı uyumluluğu sağlanmamış web sitelerinde Microsoft Edge internet tarayıcısı kullanımlarında sorunlar yaşanmaktadır. Website tarayıcı uyumluluğunu sağlamayı unutmayın!

Share this

© 2002 Soft Tasarım İnternet ve Danışmanlık Hizmetleri - İstanbul . All rights reserved.